Kultura Praha 5 - Divadla Kultura Praha 5 - Kluby Kultura Praha 5 - Tanec Kultura Praha 5 - Spolky

bdswiss erfahrungen

Kostel sv vaclava old mBěhem 19. století zaznamenala obec Smíchov dynamický nárůst počtu obyvatel, kráčející ruku v ruce s industrializací a s dalšími modernizačními trendy. Vedle intenzivní výstavby obytných a výrobních objektů se demografický boom projevil i náhlou potřebou nových veřejných budov s odpovídající prostorovou kapacitou. A protože náboženská rovina patřila mezi stěžejní oblast života smíchovských sousedů, dostala se do centra veřejné diskuze jako jedna z prvních otázka nového chrámu.

 

Od nepaměti sloužil místním katolíkům k duchovním praktikám románský kostelík sv. Filipa a Jakuba, ale už v polovině 19. století můžeme číst zprávy, že „jenom malá část nábož-ných v čas nedělní a sváteční službám Božím v kostele přítomna býti může, ostatní pak na ulici i v dešti a blátě státi musí.“ Přesto trvalo ještě tři desetiletí, než se podařilo sehnat dostatek finančních prostředků, zakoupit pozemky a vybrat vhodný architektonický projekt. Nakonec uspěl návrh Antonína Barvitia a v letech 1881 – 1885 tak vznikla při jižním křídle letohrádku Portheimka impozantní chrámová budova v neorenesančním slohu, která byla zasvěcena sv. Václavu, patronu Českého království.

Kostel sv vaclava old
Kostel sv. Václava od východu ve 20. letech 20. století

Vybraná historická fotografie zachycuje kostel od východu, kde je umístěna hlavní chrámová apsida. V pozadí vidíme smíchovskou radnici, nalevo obytné domy čp. 801 a 802 a po pravé straně zlomek jižní zdi sousední fary. Terén není dosud zarovnán, cesta nedlážděná a vzhledem k absenci čp. 2173 vznikl snímek pravděpodobně někdy ve 20. letech 20. století. Autor stál tehdy v Dvořákově ulici, dnes nazvané Pecháčkova.

Na současném snímku, foceném v přibližně stejné lokaci, je již levá strana ulice plně zastavěna a zásadní proměnou prošla i budova fary, jejíž moderní přístavba zakrývá větší část chrámové apsidy. Přístavba vznikla počátkem 21. století a autorský Ateliér Cigler-Marini za ni obdržel cenu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí.

Kostel sv vaclava newSoučasný stav lokality

Zato samotný kostel sv. Václava, stejně jako přes ulici stojící budova radnice, si během téměř sta let uchovaly svou někdejší vizuální podobu a dodnes vymezují jeden z centrálních společenských prostorů Smíchova.

Kronikář MČ Praha 5, Mgr. Pavel Fabini


Máte doma archivní fotografie, které se týkají území dnešní MČ Praha 5?
Své fotografie nám zasílejte na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., případně je osobně dodejte na Informační centrum Praha 5 (Štefánikova 30). Přidejte i krátký popis a tel případně mail kontakt. více...